קשר טוב ובטוח הוא הבסיס לצמיחה ולהתפתחות האישית

מאיה לנג גלעד

הקשבה

משפחה

הומור

נדיבות

אופטימיות

סקרנות

פתיחות

גמישות

שפע

זוגיות

יחסים

חיבור

קלילות

שמחה

אהבה

יצירתיות

חמלה

הורות

התלהבות


מאיה לנג-גלעד האם האהבה נגמרה?
לחצו לקריאת המאמר

מיכל ויואב נשואים כשנתיים, טוב להם ביחד, אולם מיכל הגיעה לטיפול מוטרדת מאוד משינוי שחל לאחרונה ביחסה לצורך של יואב לעשות פעילויות פנאי הקשורות רק אליו. "לאורך כל הקשר שלנו אני תמיד רציתי שנבלה כל רגע פנוי ביחד, אף פעם לא הבנתי את הרצון של יואב ללכת לשחק כדורגל בשבת עם חברים, כעסתי על כך שהעדיף אותם על פני הבילוי המשותף שלנו, כשמישהו מאיתנו קיבל הזמנות לאירועים מהעבודה, תמיד היה נראה ליואב טבעי שנציג מטעמנו ילך ולא שנינו יחד, אותי זה הוציא מהכלים, לא הבנתי איך אפשר להעלות על הדעת ללכת לבלות בלי בן/בת הזוג ועוד ליהנות מכך.

יואב מצידו תמיד עודד אותי לעשות דברים גם לבד, לצאת עם חברות, ללכת למכון כושר וליהנות מבילויים שהיו במסגרת מקום עבודתי, מצד אחד נהניתי מהמרחב שהיה לרשותי, מצד שני לא ידעתי כיצד לפרש אותו.".

מיכל ויואב עסוקים בנושא האיזון בין "אני" ל"אנחנו", כמה מקום יש ל"מרחב האישי" בתוך הקשר וכמה ל"מרחב הזוגי". במודל הזוגי אליו נחשפה מיכל כמעט לא היה מקום למושג מרחב אישי, התפיסה ששלטה ביחסים היתה שזוג עושה הכל יחד, גם אם לא תמיד לשניהם זה מתאים, לעשות לבד התפרש כחוסר רצון להיות יחד. מיכל ראתה את הוריה הולכים לכל מקום יחד, היא ראתה כיצד אביה מביע מחאה בכל פעם שאמה הביעה צורך בעשייה אישית, היא למדה שלאהוב זה ביחד, נקודה.

יואב, לעומתה גדל בבית שבו היה מרחב אישי וזוגי, הוריו היו עושים דברים יחדיו ובנוסף לכל אחד מהם היו גם עיסוקים אישיים בשעות הפנאי, אמו נהגה לצאת עם חברותיה אחת לשבועיים ואביו נהג לשחק ברידג' עם חבריו מידי שבוע, עבור יואב, זוגיות היתה מרחב לשניים יחד ולכל אחד לחוד ואהבה היתה היכולת לפרגן אחד לשני גם את המרחב האישי.

מיכל הגיעה אלי מבוהלת, היא הבחינה שבחודשים האחרונים לא כל כך מפריע לה כשיואב יוצא עם חבריו, היא שמה לב שהיא אפילו די שמחה ונהנית מערב פנוי לעיסוקיה שלה, דאגתה היתה שמא חדלה לאהוב את יואב. לשמחתה הבינה מיכל שהיא עוברת תהליך בריא, חשוב וחיוני לזוגיות.

היכולת לאפשר מרחב אישי בתוך הקשר תורמת לשמירת תחושת העצמי של כל אחד, נותנת לגיטימציה לשונות ולנפרדות וכך מרוויח הקשר כולו.

עיתון "גל גפן"

 

האם האהבה נגמרה?
לאן לכוון את הפרוז'קטור
איך שומרים על הזוגיות אחרי לידת ההורות?
לחצות את הגשר - מהי הקשבה אמיתית?
לתת את הנשמה ואת הלב
להגן על הילדים בכל הכוח

זרעים של קשר

 

זרעים של קשר – קלפים שמחברים בין אנשים!

הדף בתהליך עיצוב ופיתוח